До Дня пам'яті та примирення та 75-ї річниці Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

19.05.2020 - 14:45 до 19.06.2020 - 14:45

До Дня пам'яті та примирення та 75-ї річниці Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні згадаємо події тих років через перегляд витворів мистецтва. У Художній галереї увагу відвідувачів завжди привертає картина «Форсування Дніпра у 1943 році». Картина є ескізом до діорами, що знаходиться в місті Переяслав-Хмельницький.
Восени 1943 року радянськими військами був захоплений Букринський плацдарм, один із плацдармів на західному березі річки Дніпро (в районі Великого Букрина 80 км. Південно-західніше Києва). Основною його метою було звільнення столиці України. У жорстоких боях загинуло понад 250 тисяч солдат, але, на жаль, всі їхні зусилля не увінчалися успіхом. Місто було звільнено лише в листопаді 1943 року, після створення нового плацдарму. Слова одного з учасників форсування Дніпра повністю описують зображення на картині: «Вся дніпрова гладь вкрита плотами і човнами. На них з лівого берега Дніпра пливуть бійці. По них фашисти ведуть шалений вогонь. Як смерч, піднімаються високо вгору стовпи води, вона кипить… Гинуть, тонуть воїни, але ті, хто залишаються живими, поспішають до правого берега. І досягнувши його, зразу ж кидаються в бій»…
В цій операції були задіяні й так звані «чорносвитники», чи «чорнопіджачники» - хлопці та чоловіки, мобілізовані зі звільнених областей України. Їх називали так, бо були вони в домашньому одязі. Не обмундированих, не навчених військовій справі, часто з однією гвинтівкою зразка 1891 року на трьох відправили людей форсувати Дніпро. Зброю собі мали здобути в бою. Скільки з них загинуло – достеменно не відомо... Дніпро назавжди поховав під своїми водами тисячі бійців та мирних жителів, що стали учасниками і свідками тієї кривавої битви.
Створення та відкриття музею в Переяславі-Хмельницькому було приурочене до 30-річного ювілею Перемоги і відбулося 5 травня 1975 року. Музей-діорама знаходиться в приміщенні Вознесенського собору (1700 р.), визначній пам'ятці архітектури національного значення. Центром експозиції є художньо-документальне полотно діорами, написане на цільнотканому полотні. Його розміри досягають 28 м на 7 м. На ньому зображені трагічні події форсування Дніпра, а саме Букринський епопеї з фотографічною точністю. Роботи над полотном тривали більше 4,5 років. Авторами цього шедевра батального мистецтва виступили П. Т. Мальцев і М. С. Присєкін - художники Московської військової студії художників ім. М. Б. Грекова.
За спогадами організаторів музею П. Т. Мальцев і М. С. Присєкін робили замальовки, фотографували краєвиди, спілкувалися з місцевими жителями, які вказали точку, з котрої вигідно відкривалася картина переправи радянських військ. І з кожним днем ідея створення діорами все більше захоплювала і надихала. Два роки П. Мальцев та М. Присєкін працювали над ескізами, переглянули сотні фотографій, зустрілися з десятками очевидців Букринської битви. І в 1972 році показали ескізи майбутнього полотна. Один з них і знаходиться в експозиції нашої Художньої галереї.

Підготувала Olga Pomanitskaya