Премія імені І.Ю.Рєпіна 2011-2017

У 1966 році було запроваджено вручення Державної премії імені Іллі Юхимовича Рєпіна в галузі образотворчого мистецтва. Ця премія присуджувалася за видатні твори живопису, графіки, скульптури та декоративно-прикладного мистецтва. Її лауреатами стали 235 художників та майстрів. Роботи 183 з них представлені нині в колекції Художньо-меморіального музею І.Ю. Рєпіна, в відділі Художня галерея. З 1991 року премія не присуджувалася.

Враховуючи важливість розвитку сучасного реалістичного мистецтва, для популяризації творчого надбання всесвітньо відомого художника, патріота України, одного із засновників української національної школи живопису – Іллі Юхимовича Рєпіна, для залучення широкої громадськості до участі в культурному житті регіону рішенням Харківської обласної державної адміністрації та Харківської обласної ради в 2011 році премія імені І.Ю. Рєпіна була відроджена в трьох номінаціях: «Живопис і графіка», «Скульптура», «Декоративно-прикладне і монументальне мистецтво».

                Переможцями у конкурсі на здобуття премії ім. І.Ю. Рєпіна у 2011 р. стали: Коморний Сергій В’ячеславович, м. Чугуїв, номінація «Живопис і графіка»; Лещенко В’ячеслав Васильович, Лещенко Тетяна Іванівна, м. Харків, номінація «Монументальне і декоративно-прикладне мистецтво»; Сбітнєв Сергій Олександрович, м. Харків, номінація «Скульптура».

Переможці 2012 р. - Кондрашов Сергій Миколайович, м. Луганськ, номінація «Живопис і графіка»; Єрофєєва Ольга Юріївна, Моргунов Ігор Іванович, м. Харків, номінація «Монументальне і декоративно-прикладне мистецтво»; Мамедов Катіб Сафар огли, м. Харків, номінація «Скульптура».

Переможці 2013 р. - Чурсіна Віра Іванівна, м. Харків, номінація «Живопис і графіка»; Курсін Дмитро Миколайович, м. Харків, номінація «Монументальне і декоративно-прикладне мистецтво»; Бетліємська Людмила Василівна, м. Харків, номінація «Скульптура».

В 2016 р. внесено зміни до Положення – премія присуджується в трьох номінаціях почергово циклом у 2 роки: в перший рік циклу – у номінаціях живопис, графіка, мистецтвознавство, у другий рік циклу – у номінаціях скульптура, монументальне мистецтво, декоративно-прикладне мистецтво.

Переможці 2016 р. - Ковтун Віктор Іванович, м. Харків, номінація «Живопис»; Ігуменцев Віктор Миколайович, м. Харків, номінація «Графіка»; Денисенко Ольга Йосипівна, Кацай Вікторія Іванівна, м. Харків, номінація «Мистецтвознавство».

З 19 липня 2017 р. в Харківському художньому музеї проходила виставка творів номінантів, які брали участь у конкурсі на здобуття премії ім. І.Ю. Рєпіна в 2017 р., 24 липня відбулось засідання журі конкурсу, на якому було вибрано переможців.

У номінації «Скульптура» переможцем обрано Токарева Олександра Петровича (Народний художник України, м. Одеса) за скульптуру «Викрадення Європи» (2005-2006). В історії смертної жінки Європи, дочки фінікійського царя Агенора, викраденої володарем Олімпу, який перетворився на бика, можна бачити міфічну формулу людської любові. Олександр Токарев є лауреатом конкурсу «Під зіркою Віфлієму», у номінації скульптура, лауреатом міської премії «Твої імена Одеса», у номінації образотворче мистецтво, є лауреатом муніципальної премії «Одесит року», лауреатом премії «Смарагдова Ліра». За більш ніж тридцять років життя в Одесі Олександр Токарев створив багато пам'ятників. Мабуть, головне, що він зробив – він повернув Одесі її героїв, тих, чиї імена овіяні легендами, чиї імена з любов'ю вимовляють одесити. Лише в Одесі ним створено 12 скульптурних композицій історичним постатям та більше десятка меморіальних дощок. Токарєв безпомилково знаходить місце для своїх скульптур, роблячи їх абсолютно органічними не тільки в архітектурному ландшафті, але в історичній пам'яті міста.

В номінації «Монументальне мистецтво» переможцем було обрано Бородая Олександра Андрійовича (Заслужений художник України, доцент факультету образотворчого мистецтва в Київському університеті ім.Б.Гринченка, м. Київ) за серію творів «Відлуння минулих вражень та випадковостей». Творчі здобутки О.Бородая в галузі мистецтва гарячої емалі є вагомою складовою у розвитку сучасного українського емальєрства. Воно безперечно є значним і в світовому масштабі. Його роботи виконані в надзвичайно цікавій і примхливій техніці, вражають не тільки майстерністю виконання, але й притягують розмаїттям глибоких інтелектуальних зацікавлень автора, стилістичних і тематичних пошуків. Звернення до класичних тем, народних мотивів поєднується з постмодерними пошуками. Олександр Бородай посів значне місце у вітчизняному монументальному мистецтві, але крім цього митець робить все можливе для популяризації техніки гарячої емалі в Україні, а його педагогічна діяльність є безцінним внеском в духовну скарбницю нашої країни. Він є автором перших в Україні монументальних творів, зроблених з використанням технології емалі на металі.

В номінації «Декоративно-прикладне мистецтво» переможцем було обрано Губаля Богдана Івановича (Заслужений діяч мистецтв України, доцент кафедри дизайну, історії і теорії мистецтва Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, м. Івано-Франківськ) за серії гобеленів. Богдан Губаль є автором раціоналізаторських винаходів у галузі дизайну інтер’єру, меблів та розпису тканини – 24-х авторських прав і патентів. Гобелени «Вершина світу» (2011), «Далеке і близьке» (2015), «І буде день» (2016) позначені високою живописно-пластичною культурою, засвідчують пошуки митцем власного коріння на рідній землі. У його роботах поєднано колористичні абстракції з умовно-фігуративними зображеннями, новаторський підхід до матеріалу з глибинним розумінням національних традицій.

В 2017 р. у Конкурсі брали участь 12 учасників з різних куточків України – Харкова, Києва, Одеси, Южноукраїнська, Івано-Франківська