Виставка «Ілля Рєпін в шаржах, карикатурах, мемах»

01.04.2021 - 10:30 до 17:00
Вітаємо з Днем Сміху!
Ми старанно готувалися до цього свята. На паркані Меморіального музею кожен охочий може подивитися спеціально підготовлену музеєм у партнерстві з ГО "РЄПІНСЬКИЙ КУЛЬТУРНИЙ ЦЕНТР" виставку «Ілля Рєпін в шаржах, карикатурах, мемах». Поспішайте на підзарядку гарним настроєм! Хоча, якщо у вас не має можливості зазирнути на виставку саме зараз, в нас є приємна новина: вона буде демонструватися не один раз. Загалом на цю весну та літо ми підготували багато цікавого, тож не забувайте поспішаючи по своїм справам зазирати й на вулицю Музейну, там чекатиме багато нового!
***
Якщо ви досі думаєте чи варта виставка «веселих картинок» вашої уваги, розповідаємо про неї детальніше:
Давайте ми попрохаємо вас назвати будь-якого художника, мабудь є великий шанс, що ви згадаєте одного із достатньо обмеженого кола митців знаних у всьому світі. Варіант того, що ви скажете Леонардо, Ван Гог чи Малевич більший, ніж відразу згадати Шиле, Хокусая чи Мадріана (хоча це також визначні майстри, роботи яких вважаються шедеврами).
На теренах нашої та сусідніх країн Ілля Рєпін входить до першої
«когорти» митців, тих що широко відомі навіть за межами мистецького кола. Не можемо не зазначити, що в Європі, Америці чи Китаї Іллю Юхимовича також добре знають.
Але для нашої території Ілля Рєпін особливий – «свій». Його прізвище настільки широко відоме, що стало майже синонімом слова «художник». І одним із доказів такої популярності є «цитованість» його робіт та використання образу самого художника у шаржах, карикатурах, мемах. Бо як кажуть, якщо на тебе зробили пародію – ти став насправді відомим.
Мистецтво посмішки, іронії та сатири завжди дуже симптоматичне, бо через призму жарту часто розкриваються суспільно актуальні теми, про які серйозно говорити буває боляче, а в деякі періоди історії й страшно. Тому на виставці шаржів, карикатур, мемів ми з вами не просто дивимося на смішні картинки, а:
- розуміємо широку відомість та актуальність художника у всі часи (що тішить, бо земляк);
- бачимо, що «боліло» у суспільства в різні періоди часу (що корисно, бо історія має тенденцію повторюватись);
- а ще дивимося на себе, бо все що викликає у вас сміх, печаль чи обурення не про цей об’єкт, а ПРО ВАС!
Наша виставка на паркані поділена на три умовні розділи:
1. Шаржі та карикатури, створені ще в часи Російської імперії
(підданим якої в принципі і був Ілля Рєпін до революції). Ми звернули увагу, що легше всього знайти шаржі, які створювали знайомі художника.
Проте й сам художник міг пожартувати з себе у автопортретах.
Карикатури є, і вони іронізують або на тему творчого кола до якого належав митець, або його побуту, бо куди ж без байок про супи із «сіна»;
2. В радянський період переважають карикатури, але обігрується вже на сам художник, а його картини. Зазначимо, що твори Іллі Рєпіна стають впізнаваною формою, в яку вкладається новий зміст. «Запорожці» стають найулюбленішим сюжетом, а козаки Рєпіна із завидною постійністю замінюються то політичними діячами, то пролетариям. І цілком природно що більшість цих карикатур мають на меті донести до населення «правильну» ідею;
3. Сучасність. Зараз також популярно використовувати картини
художника як можливість вкласти в них новий зміст. І звісно, майже всі роботи це меми, бо хто ж зараз буде малювати шарж від руки, чи друкувати карикатуру в газеті, коли у всіх є прямий доступ до всесвітньої павутини та такий-сякий фотошоп. Картини-фаворити для таких експериментів: «Запорожці», «Не чекали» та «Бурлаки».
А теми? Це звісно політика та епідемія. А ще існує окрема течія, що зветься то «Іван Грозний вбив усіх», то «5 елемент: Іван Грозний». Ми не беремося навіть приблизно назвати кількість таких фото-жаб в мережі, бо це вже схоже на окремий вид спорту «прифотошопити Івана Грозного до всього на світі». Не беремося сказати і те, як би міг відреагувати сам Ілля Юхимович на таку популярність свого героя.
А які цікаві шаржі, карикатури, меми на дану тему знаєте, бачили, робили ВИ? Заохочуємо ділитися ними з нами на Фейсбук сторінці: «Художньо-меморіальний музей І.Ю.Рєпіна» і можливо саме ваші цікавинки стануть частиною цієї виставки.
ПРИЄМНОГО ПЕРЕГЛЯДУ!
ПОСМІХАЙТЕСЯ І НЕ ХВОРІЙТE