173-я річниця з Дня нарождення І.Ю.Рєпіна

Існують такі особистості, дні народження яких стають святом багатьох. Саме таким є 5 серпня – день народження Іллі Юхимовича Рєпіна. Це зовсім не голослівна заява, просто у цей день кожен бажаючий має змогу завітати у гості до митця. І бажаючих багато, що, звісно, радує. Цього року спільно із нашим Художньо-меморіальним музеєм день народження Рєпіна відсвяткували сотні людей – у цей день на території меморіальної садиби можна було зустріти чугуївців та гостей міста, людей різного віку, професій. Для всіх гостей – прихильників рєпінської творчості – ми підготували цікаві варіанти відзначення цієї дати.

Театралізована екскурсія меморіальним будинком занурювала у світ художника. Матеріалізувалися спогади митця: маленький Іллюша розповідав про перше знайомство з фарбами, Ілля-підліток вихвалявся своєю іконописною майстерністю, а в одній із кімнат музею Віра, дружина художника, виказувала свої захоплення від перебування у Чугуєві. Треба окремо подякувати юним акторам з театральної студії Районного будинку культури «Тур-де-форс»: Микиті Скопенцеву, Богдану Батистову та керівнику студії Кузнєцовій Таїсії, які допомогли нам втілити у життя ці картинки з біографії художника.

Оживали не лише спогади Іллі Рєпіна, а і його картини. Спеціально створені зони для фотографування переносили усіх охочих то до запорожців, які пишуть листа; то до чарівної україночки, яка про щось замислилася біля тину (тут необхідно пригадати Людмилу Бородіну, яка чудово вжилася у роль героїні картини). Також потішитися літнім врожаєм і залишити собі на згадку фотографію, можна було в ще одній фотозоні, де у затінку рєпінської садиби розмістили живописний віз – подібний вид транспорту не раз надихав самого митця. Окрема подяка відділу культури Чугуївської райдержадміністрації і Культурному центру «Імідж» за допомогу у створенні місць для фотографування.

Дізнатися, як воно було писати листа у часи запорозьких козаків, можна було на музейному майстер-класі. Приємно, що гості-відвідувачі підписували листівки не тільки як сувеніри для себе, а і лишали теплі слова побажання для музею. Незвичний сувенір можна було виготовити і на іншому музейному майстер-класі – підкову-оберіг. І тут також хочеться подякувати ще одній помічниці – вихованці Центру туризму та краєзнавства Аргуновій Анні. На усіх інтерактивних локаціях свою творчість проявляли як діти, так і дорослі. Зауважимо, що кожен гість свята на меморіальній садибі, мав змогу перевірити свої знання про господаря, отримуючи святковий квиток-загадку. В даному контексті знову пораділи музейники, бо більшість відвідувачів швидко давала відповідь на запитання, які охоплювали періоди життя Іллі Рєпіна у Чугуєві.

І що ж це за гостини без чаю зі смаколиками?! А «рєпінський чай» смакує по-особливому, бо така вже атмосфера на меморіальній садибі – сонячна, натхненна.

Святкування продовжилося у Художній галереї – як найкраще відсвяткувати день народження митця – звісно, відкриттям виставки. Так, у галереї 5 серпня відкрили персональну виставку живопису талановитої харківської художниці Аліни Храпчинської.

5 серпня 2017 року вкотре підтвердило, що подібні заходи мають не лише інформаційне та розважальне забарвлення, а й комунікативне. Така гарна нагода поспілкуватися: містянам між собою, з музейниками, гостями з інших міст. Саме в такий день ми, музейники, можемо як найкраще дізнатися, яке саме місце Рєпін займає у серці кожного.