Печенізьке та Салтівське море з фондів музею.

Ці моря не знайти на карті. Це дві назви одного водного об’єкта – Печенізького водосховища – великого руслового водосховища, що належить до басейну річки Сіверський Донець і знаходиться біля смт Печеніги Чугуївського району Харківської області. Спеціальне призначення цієї штучної водойми – зберігання води. Побудоване головним чином для постачання міста Харкова прісною водою. Русло річки було перекрито 13 квітня 1963 року. Заповнення водою відбувалося впродовж двох років. Щоб його створити, довелося знищити близько тисячі будинків і сільськогосподарських угідь, а жителям виділити нові місця під забудову. В процесі будівництва були затоплені деякі села, а саме: Лужки, Піски, Саповка, Писарівка, Жовтневе, Новодонівка, Комсомольське. Інші – частково. Це Старий Салтів, Верхній Салтів, Молодова, Хотімля, Мартове, Металівка, Рубіжне. Будівельні роботи тривали з 1958 по 1963 рік. Для водосховища було обрано ідеальне місце. Його береги не вимагали укріплень, а грунти відмінно утримують воду.
Загальні дані водойми:
Площа 86,2 км².
Довжина 75 км.
Ширина від 3 м до 4 км.
Глибина від 5 до 20 метрів.
Висота над рівнем моря 100,5 м.
Гребля водосховища знаходиться в селищі Печеніги і має довжину 2,7 км. Назва Салтівське море закріпилася за цим водним об’єктом завдяки населеному пункту та салтівській археологічній культурі, артефакти якої були знайдені в цій місцевості. Печенізьке водосховище за принципом роботи не відрізняється від інших подібних споруд, але має ряд переваг, чим пояснюється його популярність серед населення. Воно має дуже мальовничу берегову лінію з великою кількістю місць відпочинку. До того ж Печенізьке водосховище вважається найчистішим в Харківській області. У музеї зберігається картина Мальцева Петра Миколайовича «На будівництві Печенізької дамби». Автор народився в с. Маслівка Чугуївського району. Довгий час був директором Чугуївської дитячої художньої школи. На його честь названо міський пленер, який щороку проходить у Чугуєві. Зображення на картині передає момент зведення бетонних блоків, що слугуватимуть основою майбутньої дамби. Русло відведене вбік, а по завершенні будівництва буде перекрите. В зведені бетонних споруд задіяні висотні крани, вантажні машини, підйомні пристрої та людська праця.
Матеріал підготовлений за участю співробітників Краєзнавчого музею Т.А.Суліми (смт Печеніги). Дякуємо за надану інформацію.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Категорія: